Останні новини:

26 Травня 2021

Правова позиція ВС щодо підстав визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконаннюПравова позиція ВС щодо підстав визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню
0/5
Усього голосів: 0

Законодавством передбачене право нотаріусів робити виконавчий напис щодо стягнення заборгованості. На сьогодні багато людей вже звернулись до суду з метою оскарження такого напису. 

Під час розгляду справ судді керуються не тільки нормами чинного законодавства, але й практикою та правовою позицією Верховного Суду. Які роз'яснення є з цього приводу, давайте розберемося.

Основні моменти

Щоб об'єктивно та правильно вирішити питання чи є виконавчий напис законним, необхідно встановити наступні факти:

  • наявність заборгованості;
  • дійсним розмір боргу;
  • відсутність судового спору з приводу стягнення заборгованості на час вчинення виконавчого напису.

Нотаріус має право вчинити виконавчий напис, якщо він не є спірним. Ще одна умова — момент виникнення заборгованості. До часу звернення до нотаріуса повинно сплинути не більше трьох років. У разі пропуску строку давності робити виконавчий запис не можна.

Це правило розповсюджується на фізичних осіб. Якщо правовідносини виникли між юридичними особами, цей строк дорівнює 1 рік.

Під час вчинення напису обов'язково потрібно з'ясувати та зазначити наступні відомості:

  • детальну інформацію про стягувача та боржника;
  • розмір суми, яка підлягає стягненню;
  • штрафні санкції, передбачені договором, законом.

Нотаріуси мають право самостійно витребувати необхідну інформацію.

Особливу увагу треба звернути на встановлення факту відсутності спору. Це підтверджується документами, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України. 

Якщо нотаріус відмовив у вчиненні виконавчого напису або виніс відповідний акт, це може стати предметом судового оскарження. Позивачем можуть виступати будь-які особи, чиї інтереси та права були порушені.

Головне призначення виконавчого напису — можливість досудового вирішення питання про стягнення боргу в примусовому порядку. Але такий документ не наділяє стягувача ніякими перевагами чи правами на виконання певних дій.

Не дивлячись на те, що ця процедура регламентована на законодавчому рівні, її можна вважати формальною, оскільки встановити наявність спору між стягувачем та боржником нотаріусом неможливо.

Право стягнення існує до тих пір, поки в судовому порядку не буде доведено зворотного та з цього приводу не буде ухвалене рішення.

Під час розгляду такої категорії справ суди не обмежуються тільки вивченням порядку вчинення самої нотаріальної дії. Вони зобов'язані дослідити наявність заборгованості, її розмір, правомірність дії стягувача та інше.

Таким чином, з огляду на правову позицію Верховного Суду, можна дійти висновку, що боржник має право оскаржити як дії стягувача, так і нотаріуса. 

Якщо вам потрібна юридична допомога з цього питання, звертайтеся в компанію «Легал Солюшнз». Ми знаємо, як вам допомогти відновити свої права та захистити власні інтереси.

Коментарі:
    Додати коментар