Останні новини:

16 Березня 2018

При виході з ТОВ не можна стягнути майно через суд до закінчення 12 місяцівПри виході з ТОВ не можна стягнути майно через суд до закінчення 12 місяців
0/5
Усього голосів: 0

У разі виходу учасника з товариства чинне законодавство не передбачає настання у суспільства обов'язки здійснити виплату такому учаснику вартості частини майна, пропорційної його частці у статутному капіталі товариства, в терміни, коротше, ніж встановлені статтею 54 Закону «Про господарські товариства». Верховний Суд в складі колегії суддів Касаційного господарського суду розглянув справу № 910/21160/16 про стягнення вартості частини майна, що пропорційна частці в статутному капіталі, при виході з ТОВ.

Суд прийшов до висновку, що відповідно до ч. 2 ст. 148 ГК учасник, який виходить з ТОВ, має право одержати вартість частини майна, пропорційну його частці у статутному капіталі товариства. Згідно ч. 1 ст. 54 Закону «Про господарські товариства» при виході учасника з товариства йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці в статутному капіталі. Виплата проводиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу.

При розгляді цієї справи господарські суди не врахували вимоги закону, які зобов'язують відповідача виплатити позивачу вартість частини майна протягом 12 місяців з дня його виходу з товариства, тоді як ні законом, ні статутом товариства не передбачено зобов'язання відповідача провести розрахунок з позивачем раніше наведеного терміну.

При цьому ні на дату звернення позивача з позовом у цій справі, ні на дату вирішення спору 12-місячний термін виплати не закінчився.

ВС роз'яснив, що право на позов в особи виникає після порушення відповідачем його права, тобто захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути тільки порушено в майбутньому і щодо якого невідомо, порушено воно чи ні. При таких обставинах, висновок господарських судів про наявність підстав для задоволення позову є необґрунтованим.

ВС зазначив, що, хоча позивач звернувся до суду передчасно, він може знову подати заяву після закінчення 12 місяців з дня виходу з товариства.

Постанова по справі № 910/21160/16 було винесено 28 лютого.

Нагадаємо, прийнятий новий Закон «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», який вступить в силу через три місяці з дня опублікування (крім ряду норм).

Коментарі:
    Додати коментар