Останні новини:

22 Грудня 2017

Зловживання повноваженнями з новим процесуальним кодексамиЗловживання повноваженнями з новим процесуальним кодексами
0/5
Усього голосів: 0

Верховною Радою України в ході судової реформи прийняті нові редакції процесуальних кодексів. Змін у порівнянні з попередніми редакціями дуже багато. Одне з них стосується введення поняття про зловживання процесуальними правами.

У нових редакціях кодексів наведено не тільки визначення дій, які суд може розцінювати, як зловживання, а й введені конкретні алгоритми боротьби суддів з ними і застосування санкцій за ці діяння.

Не допускається затягування судового процесу або ж перешкода розгляду справ і виконання рішень наступними способами: подачі різного роду скарг на рішення, які не можна подавати через те, що таке рішення не є чинним, або ж його термін дії закінчився, або ж його pа нашзаконодавством не можна оскаржити в принципі; заяви відводів, якщо такі відводи свідомо безпідставні; подачі заяв і клопотань без нових обставин і підстав з проханням вирішити питання, які вже вирішені судом. Цей список не є винятковим, а значить суди вправі визнавати і інші дії, як способи затягування процесу.

Зловживанням також вважаються спроби перехитрити систему розподілу справ. В першу чергу, мова йде про подачу кількох абсолютно однакових позовів, але подібним зловживанням суд може назвати й інші дії.

Забороняється подача позовів, в яких відсутній предмет спору. Такий спір називають штучним або безпідставним.

Під зловживання потрапляють і маніпуляції з підсудністю за допомогою залучення відповідачів або об'єднання позовних вимог.

Крім того, за новими редакціями кодексів під зловживанням правами розуміють дії, метою яких є обмеження прав інших осіб, а саме укладення мирових угод з цією метою і неповідомлення про осіб, яких варто було б залучити до участі в процесі.

Щоб уникнути зловживань суд може здійснити такі заходи:

  • повернути / залишити без розгляду заяву, скаргу, клопотання;
  • зобов'язати позивача (за клопотанням відповідача) внести на рахунок суду грошові кошти, які можуть знадобитися для відшкодування витрат відповідача, пов'язаних з розглядом справи;
  • покласти судові витрати на сторону незалежно від результатів розгляду справи;
  • винести ухвалу про тимчасове вилучення доказів у справі державним виконавцем;
  • накласти штраф (такий штраф може застосовуватися не тільки до сторони спору, а й до представника);

Перелік діянь, які суд може розцінювати як зловживання, не виняткова, а значить зазначені заходи можуть застосовуватися і до інших дій, які були визначені судом як утиск прав.

Коментарі:
    Додати коментар